Prawdziwa egzotyka - wakacje życia na Filipinach


tagi: podróże, wycieczki, urlop

Siedem tysięcy wysp tropikalnej fauny i flory, wyśmienitej kuchni i niezwykłej kultury - wycieczki Filipiny może okazać się podróżą życia. Filipiny można pokochać: błękitne morze, bajeczne rafy koralowe, egzotyczne pola ryżowe Kordylierów Filipińskich czy Czekoladowe Wzgórza robią ogromne wrażenie.

Nazwa państwa wzięła się od imienia hiszpańskiego króla Filipa II, którego ekspedycja odkryła rajskie wyspy. Geograficznie, Filipiny leżą w południowo-wschodniej Azji, na Oceanie Spokojnym. Do państwa należy 11 głównych wysp w trzech regionach: Luzon (wyspy Luzon i Mindoro), Visayas (wyspy Palawan, Ceby, Negros, Panay, Samar, Leyte, Bohol) i Mindanao (Archipelag Sulu, wyspa Mindanao). Główne wyspy, jak również tysiące bajecznych, często nieodkrytych wysepek zapewniają niezwykłe zróżnicowanie krajobrazu. Rwące rzeki z krystalicznymi wodospadami, aktywne wulkany, góry, błękitne laguny wręcz stworzone do nurkowania w przejrzystej wodzie, tropikalne lasy pełne owoców i kwiatów - któż z nas nie chciałby się przenieść do raju?

Filipiny mogą poszczycić się również obiektami na liście UNESCO. Jedną z nich jest miasteczko Vigan, utrzymane w kolonialnym stylu (Filipiny były terytorium hiszpańskim, a później amerykańskim) z domieszką architektury azjatyckiej. Założone w XV wieku miasteczko zachwyca zabytkami, ale też otoczeniem rajskiej przyrody.

Inny obiekt na liście UNESCO to pola ryżowe w Ifugao. To niezwykłe połączenie zaplanowanej, rolniczej działalności człowieka z baśniowymi krajobrazami; hektary czystej zieleni pod błękitnym niebem. Podróżnicy okrzyknęli ryżowe tarasy ósmym cudem świata.

Turystów przyciągają jednak przede wszystkim rajskie plaże, z idealnie białym piaskiem i palmami. Wystarczy oddalić się od brzegu o kilkanaście metrów, żeby spotkać egzotyczne gatunki ryb i żółwi. Najbardziej znaną rafą koralową Filipin jest Apo Reef, rozciągnięta na ponad 30 km kwadratowych. W morzu przy południowym krańcu wyspy Luzon, nieopodal miasteczka Donsol, można zobaczyć rekiny tygrysie. Spragnieni prawdziwych tropików odwiedzają El Nido i Archipelag Bacuit. To feeria barw i smaków: orientalna, azjatycka kuchnia, malownicze zatoki i jaskinie i prawdziwa dżungla.

Wśród wielu miast Filipin, turystów rzadziej przyciąga stolica Manila, położona na wyspie Luzon. Uznawana jest za niebezpieczną i trudno dostępną dla przeciętnego turysty. W Manili warto zobaczyć m.in. liczne kolonialne kościoły oraz najstarszą chińską dzielnicę świata.

Planując podróż do rajskich Filipin warto pamiętać, że klimat wysp jest równikowy, monsunowy. Pora deszczowa panuje od czerwca do października. Od marca do maja temperatury są najwyższe. Klimat Filipin jest wilgotny i ciepły.

Okiem reportera
podróże
wycieczki
urlop
Opublikowany przez Hieronim M. | 2014-08-14

Więcej na ten temat

rss icon Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Szczególnie zagrożone są urządzenia mobilne

Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że główne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa wiąże się z internetem informatyką - podkreśla Moni Stern, dyrektor Checkmarx. Cyberprzestępcy szukają nowych dróg ataku. Eksperci podkreślają, że często wykorzystują przy tym techniki socjotechniczne. Celem bardzo często stają się urządzenia mobilne, słabiej zabezpieczane niż komputery. Hakerzy chętnie sięgają po złośliwe oprogramowania.

rss icon Bez nieprawidłowości na stadninie na Janowie Podlaskim

Zarządzanie prestiżową stadniną koni arabskich na Janowie Podlaskim, gdy jej prezesem był Marek Trela, nie budzi zastrzeżeń - jak nieoficjalnie dowiedział się reporter RMF FM, takie wnioski płyną z ekspertyzy biegłych, sporządzonej na potrzeby prokuratury. Śledztwo na tej sprawie prowadzą prokuratorzy z Lublina.

rss icon VII Europejski Kongres Finansowy, 5-7 czerwca 2017, Sopot

Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych na Warszawie we współpracy z Izbą Domów Maklerskich zapraszają na Debatę Okrągłego Stołu: RYNEK KAPITAŁOWY JAKO WAŻNY ELEMENT STRATEGII ODPOWIEDZIALNEGO ROZWOJU organizowaną na ramach VII Europejskiego Kongresu Finansowego na Sopocie.

Zobacz także:

Copyright ©2017. rev. 4.0. [ ]

grudzień 2015 listopad 2015 maj 2015 wrzesień 2014 sierpień 2014 maj 2014 kwiecień 2014 listopad 2013 lipiec 2012 kwiecień 2012 0